Pompy Ciepła – przełomowa technologia roku 2024 według MIT Technology Review

Connect Life

Magazyn MIT Technology Review ogłosił, że pompy ciepła stanowią jedną z 10 najważniejszych technologii roku 2024, które mają ogromny potencjał wpływu na globalną rzeczywistość. Chociaż większość miejsc na liście zajęły technologie z sektora informatycznego, to w obszarze energii wyróżniono także superwydajne ogniwa słoneczne oraz zaawansowane systemy geotermalne.

Co wyróżnia technologię pomp ciepła?

Redakcja MIT Technology Review podkreśla kilka kluczowych aspektów, które przyczyniły się do umieszczenia pomp ciepła na liście przełomowych technologii.

Wszechstronność funkcji i korzyści

Pompy ciepła mają zdolność zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynków, a przy tym działają z wysoką efektywnością. Wykorzystując energię solarną przetwarzaną na miejscu, redukują zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Wzrost popularności

Ostatnie lata przyniosły wzrost popularności pomp ciepła na całym świecie, w tym także w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich sprzedaż przewyższała tradycyjne kotły gazowe.

Innowacje w technologii i zastosowanie w przemyśle i znaczenie dla dekarbonizacji

Nowe typy pomp ciepła, działające przy wyższych temperaturach, otwierają możliwość ich zastosowania nie tylko w budynkach, lecz również w przemyśle. To kluczowe innowacje, które wspierają dekarbonizację różnych sektorów gospodarki i zmniejszenie zużycia energii. W kontekście globalnych wysiłków na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, pompy ciepła są uznawane za istotny element strategii przejścia na czyste źródła energii.

Pompy ciepła a Europa

Z perspektywy Europy, wartością dodaną technologii pomp ciepła jest jej istotny wkład w zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i samowystarczalności energetycznej krajów UE. To również krok w kierunku ograniczenia uzależnienia gospodarki od importu paliw kopalnych, z Rosji włącznie. Powszechne stosowanie pomp ciepła jest zgodne z założeniami „Europejskiego Zielonego Ładu” z 2020 roku oraz zostało dodatkowo podkreślone w planie REPowerEU po wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku.

Przełomowe technologie 2024 roku

A tak wygląda pełna lista technologii 2024 roku, którą przygotowała redakcja Magazynu MIT Technology Review:

  1. AI do wszystkiego.
  2. Superwydajne ogniwa słoneczne
  3. Apple Vision Pro.
  4. Leki na odchudzanie.
  5. Zaawansowane systemy geotermalne.
  6. Cziplety.
  7. Leczenie z użyciem edycji genów.
  8. Komputery eksaskalowe.
  9. Pompy ciepła.
  10. Zabójcy Twittera/X.

Źródło: https://www.technologyreview.com/2024/01/08/1085094/10-breakthrough-technologies-2024/