Jak przygotować klimatyzację przed sezonem? Podpowiadamy!

Connect Life

Gdy wiosna w pełni, a na zewnątrz robi się coraz cieplej, warto sprawdzić działanie domowej klimatyzacji. Odpowiednio wczesne działanie jest rozsądne i pozwala uniknąć komplikacji, kiedy już nadejdzie lato. Brak chłodzenia w gorące dni bardzo doskwiera, dlatego ewentualne naprawy i prace serwisowe lepiej wykonać jeszcze zanim termometr zacznie wskazywać ponad 20 kresek. Dowiedz się więcej na ten temat i przeczytaj, jak przygotować klimatyzator do sezonu letniego.

Serwis klimatyzacji – kluczowa sprawa przed sezonem

Systematyczne serwisowanie klimatyzacji jest niezwykle istotne, ponieważ ułatwia utrzymanie urządzeń w jak najlepszym stanie przez maksymalnie długi czas. Regularne przeglądy przyczyniają się do optymalnego, wydajnego działania i korzystnie wpływają na bezpieczeństwo użytkowania klimatyzatorów. Bardzo ważny jest serwis wiosenny, którego celem jest przygotowanie sprzętu do intensywnej eksploatacji latem. Na czym on polega i jakie czynności obejmuje?

Przygotowanie klimatyzacji na lato krok po kroku

Krok po kroku opisujemy kolejne elementy, które powinno się sprawdzić przed sezonem letnim.

Jednostka zewnętrzna

Wiele osób decyduje się na zakrycie jednostki zewnętrznej w okresie jej nieużytkowania, co ma na celu zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami. Jeśli i Ty należysz do tego grona, koniecznie pamiętaj o odsłonięciu urządzenia. Jednocześnie miej na uwadze, że sprzęt wykorzystujący do działania prąd zmienny wykazuje wytrzymałość na kontakt z czynnikami atmosferycznymi. To oznacza, że zasłanianie klimatyzatora staje się zbędne. Jak najbardziej rekomendujemy natomiast zastosowanie takich rozwiązań, które chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. przed przedmiotami spadającymi z dachu podczas silnego wiatru.

Jeżeli jednostka zewnętrzna jest zabrudzona, pozbądź się zanieczyszczeń. Gdy będzie czysta, zorientuj się, czy wszystkie widoczne po zdjęciu obudowy elementy konstrukcyjne, kable i inne podzespoły znajdują się w odpowiednim stanie technicznym. Ślady rdzy, uszkodzeń, obecności ptaków czy tym bardziej zerwanych przewodów powinny skłonić Cię do wezwania serwisanta, który dokładnie się im przyjrzy, zdiagnozuje problem i go naprawi.

Filtry

Gdy masz pewność, że stan urządzeń jest dobry i pozwala na sprawne działanie, jeszcze przed ich uruchomieniem wyczyść filtry lub wymień je na nowe. Zadaniem tych elementów jest niedopuszczenie do zanieczyszczeń sprzętu cząsteczkami kurzu i pyłu, dlatego jeśli widzisz, że są brudne, wyczyść je wilgotną szmatką z niewielkim dodatkiem mydła. Podczas mycia staraj się wykonywać takie ruchy, aby raczej usuwać zanieczyszczenia z wnętrza filtra niż przeciskać je przez jego strukturę. Suchy filtr zamontuj z powrotem. Zamiast czyszczenia możesz oczywiście zdecydować się na kupno nowych elementów.

Przewód odpływowy

Niedrożne przewody odpływowe mogą obniżać wydajność i płynność pracy klimatyzacji, dlatego zalecamy ich sprawdzenie przed sezonem letnim. W jaki sposób? Najlepszy sposób to przepłukanie. W razie potrzeby rekomendujemy usunięcie zanieczyszczeń octem bądź detergentem do naczyń z wodą.

Termostat

Ten element odpowiada za optymalną regulację temperatury, tak, aby przy jak najniższym poborze energii uzyskać jak najwyższą efektywność pracy. Dlatego jeśli przypuszczasz, że termostat działa niepoprawnie albo wiesz, że Twoja klimatyzacja jest w ogóle go pozbawiona, zalecamy zainwestowanie w ten podzespół, aby maksymalnie usprawnić instalację.

Otwory wentylacyjne

Ponieważ otwory wentylacyjne odpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza, który jest niezwykle ważny dla działania klimatyzacji, sprawdź ich drożność.

Konfiguracja

Czas na ostatni krok, czyli ustawienie trybu chłodzenia na klimatyzatorze i wskazanie optymalnej temperatury, która ma panować w pomieszczeniach. Przyjmuje się, że latem powinna ona wynosić od 22 do 24°C.

Warto korzystać z usług fachowców

Mimo że opisane powyżej kroki można wykonać we własnym zakresie, warto korzystać z usług fachowców, którzy dysponują wiedzą i narzędziami pozwalającymi na dokładniejszy, profesjonalny przegląd. Rekomendujemy go bezwzględnie, gdy klimatyzacja wykazuje oznaki usterek i działa nie tak, jak należy.